Lodě

Čínské plavidlo potopilo vietnamskou loď

Jak oznámila v úterý 27. května 2014 agentura AP s odvoláním na vietnamská média, čínské plavidlo narazilo do vietnamské rybářské lodi a potopilo ji. Čínská rybářská loď narazila do vietnamského kutru v pondělí v Jihočínském moři poblíž sporné oblasti, na kterou vznášejí nároky obě země. Při incidentu nikdo nezemřel, ani nebyl zraněn, i když desítka vietnamských rybářů musela být vytažena z moře asi 30 kilometrů od čínské ropné plošiny v části Jihočínského moře, na kterou si činí nárok obě země.

Vietnam rozhořčený instalací plošiny vyslal do sporné oblasti své lodě. Čína poté odpověděla s cílem ochrany plošiny stejným krokem.

Oblast Jihočínského moře, kterým procházejí významné námořní trasy a kde se nalézají podmořská naleziště nerostných surovin včetně ropy, je předmětem dlouhodobých sporů mezi Čínou a Vietnamem i dalšími státy - Filipínami, Brunejí, Malajsií a Tchaj-wanem. Peking si činí nárok na takřka celou oblast Jihočínského moře. Vztyčení ropné plošiny z 1. května je vnímáno jako jeden z nejprovokativnějších kroků v této lokalitě.

Další lodě
trajektová loď Sassnitz, Santa Maria, bitevní loď Bismarck, Dreadnought

Další články:
V Suezském průplavu došlo k napadení lodě se situací si poradila egyptská armáda.
Do Gruzie připluly lodě NATO - dvě německé minolovky a turecká fregata.


Lodě

Čínské plavidlo potopilo vietnamskou loď.


Lodě osobní i nákladní.