Lodě

Great Eastern

Great Eastern byla největší lodí své doby.

Great Eastern
Great Eastern

Great Eastern, která byla největší lodí světa až do nástupu moderních velkých lodí začátkem dvacátého století, byla kontrukcí Isambarda Kingdom Brunela. Great Eastern byla postavena pro používání parního pohonu tak, aby nemusela během plavby z Velké Británie do Austrálie doplňovat zásobu uhlí. Pohon lodi zabezpečoval jeden lodní šroub a dvě boční kolesa. Jednalo se o první loď, jejíž kormidlo poháněl motor. Při spouštění na vodu 30. listopadu 1857 se trup vzpříčil na skluzu a loď se dostala na vodu až o čtvrt roku později. Zkušební plavba 7. září 1859 skončila výbuchem kotle, při kterém zahynulo šest lidí.

Na první plavbu ze Southamtonu do New Yorku vyplula Great Eastern 17. června 1860. Na její palubě bylo při této plavbě pouze 43 cestujících. Přestože se situace později trochu zlepšila, nikdy si mezi cestujícími nezískala přílišnou oblibu, takže její provoz se ukázal jako neekonomický. Když ji navíc potkaly dvě nikoli osudové, nicméně dosti drahé nehody, byla v roce 1864 prodána společnosti Great Eastern Steamship Company. Nový majitel ji nechal přestavět na loď ke kladení podmořských kabelů. 4. června 1865 vyplula s novým úkolem na Atlantik. První pokus nebyl úspěšný a kabel se podařilo položit až o rok později. Do konce své kariéry v této roli položila dalších pět transatlantických kabelů a jeden mezi Bombají a Suezem.

Poté byla loď znovu prodána a sloužila krátkou dobu k osobní přepravě mezi Brestem a New Yorkem. V letech 1875-1886 kotvila nečinně v Milford Havenu a poté ji nový kupec využil jako výstavní loď. V letech 1889-90 byla Great Eastern sešrotována.

Great Eastern:
typ: osobní parník
spuštění na vodu: 1858
délka: 210,9 m
šířka: 25,2 m (přes kolesa 35,7 m)
ponor: 9,15 m
tonáž: 18 915 BRT
výtlak: 32,160 tun
pohon: horizontální parní stroj pohánějící šroub a dva parní stoje s kyvnými válci pohánějící kolesa, jejichž celkový výkon je odhadován na 8000 k (6000 kW)
rychlost: 14 uzlů
cestujících: 3000


Lodě

Lodě, letadla, auta, vlaky a vesmírná plavidla patří k sobě.


Lodě plují po mořích, řekách i jezerech.